Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine bağlı olarak çıkartılmaktadır. Binalarda enerji kaynaklarının ve enerjinin verimli kullanılması ile alakalıdır. Enerji israfının önlenmesi için kullanılmaktadır. Asgari olarak binanın enerji ihtiyacını sınıflandıran, yalıtım özelliklerini içerisinde barındıran bir belgedir.

Enerji Kimlik Belgesinin Cezaları Hakkında

Enerji kimlik belgesi yetkili kuruluşlar aracılığı ile hazırlanmaktadır. İdareler tarafından da onaylanmaktadır.

Yeni binalar için mutlaka olmazsa olmaz belgeler arasında bulunmaktadır. Düzenleme tarihinden itibaren sadece 10 yıl boyunca geçerli olmaktadır.

Birçok kişi zorunlu olan bu belgenin olmaması durumunda, nelerle karşılaşacağını bilmiyor. Bizler de bu noktada enerji kimlik belgesinin olmadığında nelerle karşılaşabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Enerji Kimlik Belgesi

Proje hatalı, eksik ya da standartlara uygun olarak yapılmaması durumunda firma yetkilileri sorumlu olmaktadır. Belge olmazsa, yapının ruhsatı hiçbir şekilde düzenlenmiyor. Bu da yapınızın ruhsatsız olacağına işaret edilir. Bunun dışında bazı cezalarda bulunuyor. Bu cezalardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

-Belirtilen yükümlüklere aykırı olarak hareket edilirse, kurul onayı sonrasında şirketlerin belgeleri iptal edilecektir. Enerji Kimlik Belgesi  (Yetki belgesi de iptal edilen kurumların belgeleri 5 yıl boyunca geri alınmaz)

-Belirtilen maddeler kapsamında, istenilen belgeler için izin çıkmazsa, 30 gün boyunca süre verilir. Süre sonunda, bilgiler eğer yanlış ya da eksik olarak belirtilirse, 10 Bin TL, eğer hiçbir bilgi verilmediyse de 50 Bin TL ceza verilir.

-Belgeler istenildiği gibi verilmezse, 500 TL ceza verilir.

Ticari sırların, başkalarının ya da kendi yararına kullanan kuruluşlara da ceza verilmektedir. Kuruluşlarda görev yapan kişilerin görevleri en az 2 yıl yasaklı hale gelir.

Enerji Kimlik Belgesi 2017 yılında zorunlu hale getirildi. Kimlik belgesi olmayan binalar için de özel olarak yaptırımlar uygulanacaktır.