Kadınların Aile Hayatındaki Fedakarlıkları

Kadınların Aile Hayatındaki Fedakarlıkları Kadınlar yaratılış gereği genellikle fedakar yapıdadır. Hele bir de konu, sevdikleri adam ve aileleri olunca. Akan sular durur! Çünkü bir kadının, eşi ve çocukları için yapamayacağı şey yoktur diyebiliriz. Bunun istisnaları elbette ki vardır; hatta kimi zaman bu dünyada çok kötü yürekli ve acımasız kadınlar, anneler olduğunu bile görüyoruz. Fakat tanıdığımız kadınları, şahit olduğumuz ve öğrendiğimiz olayları düşününce böyle kadınların oranının ne kadar düşük kaldığını ve “istisnaların kaideyi bozmadığını” fark edeceğiz.

Kadınların Aile Hayatındaki Fedakarlıkları

Bitmez Tükenmez Fedakarlıklar

Kadının aile hayatı için yaptığı fedakarlıklar, aslında evlilik sürecine girmesinden itibaren başlamıştır. Aslında kadın, bu mühim kararla beraber ileri ki gayretlerinin, ödün vermelerinin “provasını” yapmaya girişir.

Türkiye’de Kadın Olmak

Türk toplumunda “Yuvayı dişi kuş yapar” denir, evin özellikle “içişlerinin” yönetimi kadından beklenir. Kadının, kocasıyla tartışması durumunda alttan alan, susan taraf olması umulur. Bazıları da ona, eşini “tatlılıkla idare etmesi gerektiği” yönünde öğüt verirler.

Eşine karşı görev ve sorumlulukları, evin bitmek tükenmek bilmeyen işleri, bir de çocuk sahibi olduktan sonra o çocuğun bakımı ve iyi bir insan olarak dünyaya kazandırılmaya çalışması. Sıklıkla maddi sıkıntılar, parayı idare etme çabaları. Hele ki çalışan bir kadın söz konusu ise hem işi hem de evi bir arada “yürütmeye” uğraşan gayretli, yorulmak nedir bilmeyen, güçlü birinden bahsediyoruz demektir.

Bazen sadece eş; bazen hem eş hem anne; kimi evdeyse eş olmakla beraber “çiçek, kedi ve çocuk annesidir” kadın. Her durumda, “fedakar” kelimesinin karşılığıdır. Hayat onu ne kadar zorlarsa zorlasın vazgeçmez ve başarıyla yoluna devam eder.

Bilhassa çocuklar konusunda en büyük yük onun omuzlarına bırakılır. Hastalandığı zaman çocuğun başında bekleyen genellikle annedir. Zaten yeni doğmuş bir bebekken de anneden başkasını görmez çocuk.

Kadın özellikle ev hanımı ise çocuklarla en uzun zamanı yine o geçirir. Geleceğin annelerini ve babalarını yetiştirmede en fazla emeği geçendir aynı şekilde. İşin kötüsü, bazen bu fedakarlıkları görmezden gelinir. Ama yine de kadındır o; fedakarlığın diğer adıdır. Değeri bilinse de bilinmese de aileyi dağılmaktan koruyandır. Cennet, ayakları altına serilendir!

Add a Comment