Turizmde Yerli Turistler Sorun mu Teşkil Ediyor?

Turizmde Yerli Turistler Sorun mu Teşkil Ediyor? Bu soru her yıl yaz sezonuna yaklaşırken gerek televizyonda gerek dergilerde, gazetelerde sıklıkla gördüğümüz, okuduğumuz bir konu. Neden yerli turistlerin sorun olarak görüldüğüne dair bir çok yazıya ek olarak birde bu açıdan bakmanızı önerebiliriz.

Turizmde Yerli Turistler Sorun mu Teşkil Ediyor?

Bütün yıl çalışıp toplamda 10 15 gün olan yıllık izinlerini tatil yaparak geçirmek isteyenlerin gerek yurtdışından ülkemize, gerekse kendi ülkemiz içinde tatil planlayanların sayısı oldukça fazla. Yerli turist kendi ülkesinde tatile çıkmış kişi için kullanılan bir terimdir. Ülkemizde ki turizm sektörünün kötüye gittiği şu dönemlerde her ne kadar yerli turistten çok yabancı turist ağırlanıyor olsada tatil bölgelerimizde yerli turistte azımsanamayacak kadar fazla.

 YERLİ TURİSTLER NEDEN SORUNLU OLARAK GÖRÜLÜR?

Yerli turistler tatil yaptıkları otelin bütün ücretsiz hizmetlerinden yararlanmak, kullanmakla isterler. Otele ödedikleri bedelin kaldıkları süre boyunca geçirdikleri her dakikanın verdikleri paraya tekabül ettiğini düşünüp tatilde dinlenmekten çok yorulurlar. Bu yüzden de tatil beldelerinde, bölgelerde, otellerde sorunlu kişiler olarak görülürler.. Bu belki de yabancı turistler kadar çok tatile çıkamamaktan kaynaklanan psikolojik bir durum da olabilir.

YERLİ TURİST İLE YABANCI TURİST ARASINDAKİ FARK NEDİR?

1- Yabancı turist para sınırlaması yapmaz. Fazla ödeme yaparak ülkemizin en güzel, lüks tatil yerlerini tercih eder. Yerli turist ise ayni yerde tatil yapabilmek için bütün yıl kazandığını tatil için ödemek zorunda kalır.

2- Yabancı turistler tatilin keyfini havuzda, denizde, diskoda çıkarırken, yerli turistler bütün gün deniz kenarında ya da havuz kenarında güneşlenmek için yatmayı tercih eder.

3- Yabancı turistler tatil süreçleri boyunca her hangi bir sorunla karşılaştıklarında tatildeyiz problem değil düşüncesiyle hareket ederken, yerli turistler karsılaştığı problemi gerek kendisi için gerekse çevresindeki insanlar için daha fazla büyütmeyi tatili hem kendisine hem çevresindekilere zehir etmeyi seçer.

4- Yabancı turist kahvaltıda mısır gevreği, kahve, krep, meyve gibi hafif ve sağlıklı şeyler tüketirken,

yerli turist bedava nasıl olsa mantığıyla sucuk, börek, omlet, kızartma gibi açık büfede bulunan ve damat tadına hitap eden her şeyi tabağına yerleştirmeye gayret eder.

5- Yerli turist ülkesinde tatil yapmak için yabancı turistten çok daha fazla ödeme yapar.

 

Add a Comment